Kto powinien skorzystać z masażu leczniczego?
Masaż większości osób kojarzy się z przyjemną czynnością. Dobrze wykonany masaż rozluźnia mięśnie całego ciała, jednak w przypadku problemów z różnymi bólami warto zastanowić się nad skorzystaniem z masażu leczniczego. Poniżej wyjaśniamy, kto powinien zainteresować się masażem leczniczym.
W jaki sposób działa masaż leczniczy?
Masaż leczniczy działa poprzez pobudzenie i usprawnienie przepływu krwi i limfy w organizmie. Jego celem jest też odprowadzenie z miejsca stanu zapalnego substancji przemiany materii i doprowadzenie tam składników odżywczych. Masaż leczniczy jest dla ciała motywacją do regeneracji. Mimo że masaż ten może kojarzyć się ze skupieniem uwagi na mięśniach, to z zabiegu korzystają też więzadła, układ krwionośny, limfatyczny, nerwowy, stawy i skóra.
Kto powinien skorzystać z masażu leczniczego?
Do gabinetu fizjoterapeuty po masaż leczniczy powinny z pewnością wybrać się osoby z bólami kręgosłupa, spowodowanymi przez siedzący tryb życia, zbędne kilogramy, wady postawy i mała ilość ruchu. Masaż leczniczy przyniesie dużą ulgę u osób z rwą kulszową. Może być wykorzystywany jako forma rehabilitacji po złamaniach, pęknięciach i stłuczeniach kości oraz w przypadku pacjentów leżących, aby zapobiec odleżynom, ale przede wszystkim poprawić krążenie i zapobiec przykurczom mięśni. Wskazaniem do masażu leczniczego są również napięcia mięśni spowodowane dużym stresem. Trzeba jednak pamiętać, że jedna sesja masażu leczniczego nie wystarczy i należy regularnie uczęszczać do fizjoterapeuty.
Przeciwwskazania do masażu leczniczego
Z masażu leczniczego nie powinny korzystać kobiety podczas menstruacji oraz osoby z:
- problemami skórnymi np. krwiakami, ranami,
- zakrzepami,
- gorączką,
- nadciśnieniem,
- kamicą nerwową,
- nowotworami,
- chorobami wirusowymi, bakteryjnymi i pasożytniczymi.